EDEBİYAT EĞİTİMİ İÇİN TAVSİYELER

Ana Sayfa » GÜZEL YAZILAR » EDEBİYAT EĞİTİMİ İÇİN TAVSİYELER
Sitemize 20 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiş ve 162 views kişi tarafından ziyaret edilmiş.

EDEBİYAT EĞİTİMİ İÇİN TAVSİYELER

TAVSİYE 1:  Şiire dayalı metinler işlenirken, hangi akıma veya döneme dahil olursa olsun amaç, metindeki duygu ve imge dünyasını kavramak olmalıdır. Şiirdeki ifadeler ve sanatlar; günlük ifadelerle, çağdaş Türk şiiri ve Divan Edebiyatı şiir örnekleriyle karşılaştırmalı olarak ele alınmalıdır.

                        Meselâ; Nedim'in "Şu sırma saçlara birden sarıldı sevdalar" dizesiyle benzer duyarlılığı taşıyan Çağdaş Türk şiiri örnekleriyle karşılaştırılabilir. Cemal Süreya'nın "Ben nice gözle nice   denizle nice gazelle / rimle gördüm rimle bildim rimle yaşadım seni" dizeleriyle başlayan çağdaş gazeli, Divan şiirinin gazelleriyle karşılaştırılabilir. Çağdaş bir naat olan Yağmur ile Su Kasidesi karşılaştırılabilir.

 

TAVSİYE 2:  İşlenen konuyla ilgili film, tiyatro, konser, kitap fuarı, imza günü, söyleşi,  dinleti vs. etkinliklerden öğrencilerin haberdar edilmesi gerekir. Hatta mümkünse bu etkinliklere öğrencilerle birlikte katılmak bu etkiyi daha da artıracaktır.

 

TAVSİYE 3:  Karşılaştırmalı metin okumaları yapılmalıdır. Bu, birkaç şekilde yapılabilir:

I.                   Film – Tiyatro – Kitap Karşılaştırması: Meselâ; "Çalıkuşu" romanı ile filmi dil ve estetik açısından karşılaştırılabilir. (Küçük Ağa, Minyeli Abdullah, …)

II.               Kitap – Kitap Karşılaştırması: Meselâ; Çehov'un Martı'sı ile Richard Bach'ın Martı'sı karşılaştırmalı olarak okutulabilir. Tanpınar'ın Beş Şehir'i ile R.Nuri'nin Anadolu Notları okutularak karşılaştırılabilir.

III.            Kısa Yazı ve Metin Karşılaştırması: Meselâ; aynı konuda değişik gazete ve dergilerde değişik yazarlara ait makale, fıkra ve denemeler okutularak karşılaştırılabilir. Tanıyacakları yeni ve farklı yazarlar öğrencilerde okuma isteği ve çabası doğmasında  da etkili olacaktır.

    TAVSİYE 4: Öğrencilerin kendi evlerinde ve sınıflarında kütüphane oluşturma ve bu  kütüphaneleri kullanma alışkanlığı kazanmalarını sağlamalıdır. Bunun için özellikle okul kütüphanesi tanıtılmalı, çevredeki ve ildeki kütüphaneler hakkında bilgi vermelidir.

   TAVSİYE 5:  Öğrencilerin süreli yayın ( günlük, aylık, haftalık, vs.) takip etme alışkanlığı kazanmasını  sağlamalıdır. Edebiyat dergilerinin alınmasını, okunmasını ve tanıtımlarının yaptırılmasını Edebiyat öğretmeni sağlamalıdır. Bu arada farklı öğrencilere farklı gazete ve dergilerdeki farklı köşe yazılarını arşivleme çalışması yaptırılabilir.

Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

Önceki yazıyı okuyun:
OKUMA EĞİTİMİ İÇİN TAVSİYELER

OKUMA EĞİTİMİ İÇİN TAVSİYELER   "Büyük şiirler için büyük dinleyiciler gerekir."                                                          Sir Walt WHITMAN Dünya literatüründe "etkin okur kimliği"...

Kapat