Kelimelerin Hayatı – Ahmet Haşim

Ana Sayfa » GÜZEL YAZILAR » Kelimelerin Hayatı – Ahmet Haşim
Sitemize 20 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiş ve 6.871 views kişi tarafından ziyaret edilmiş.

KELİMELERİN HAYATI

 

Hiçbir şey lisan kadar bir ağaca müşabih değildir. Lisanlar -tıpkı ağaçlar gibi- mevsim mevsim rengini kaybeder, ölü yapraklarını dökerler ve tazelerini açarlar. Lisanın yaprakları kelimelerdir.

Edebî bir metni okuyorken, daha düne karar zinde bir manası olan (melek) kelimesinin, bugün tamamen hayatiyeti tükenmiş, renksiz ve şekilsiz bir lâf haline geldiğini hissetim. Bu kelime şimdi Türkçede soğuk bir neşeden başka bir şey değildir.

Melek nedir?

Edebiyattaki mânasına göre melek bir kadındır ki gözleri mavi, saçları sarı ve beyaz entarisinin etekleri uzundur. Hıristiyan sanatında melek, lepiska saçları topuklarına kadar uzanan, büyük güvercin kanadlı, mahçup bir genç kız suretinde temsil edilir ve daima elinde sûr nevinden, uzun bir musiki aleti olduğu halde, gökte beyaz bulut yığınlarının kenarlarından tebessüm ettirilir.

Bu verem çehreli mâverâî güzelin mucizesi kadın kıyafetinin son inkılâbına kadar devam edebilmişti. Fakat saçları berber makasıyla kısalıp, eteklerinin yarısı terzi nefesiyle uçtuğu günden sonra melek, birden mazinin silik şekilleri arasına düşmüştür.

Şeytanî bir alevin temasıyla taraf taraf ateş kırmızılığına boyanan muasır kadın çehresi yanında, uzun sarı saçlı ve mavi gözlü melek, şimdi aptal bir halayık çehresinden daha fazla cazip değildir.

 

 

Ahmet Haşim

Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir