DİĞER İÇERİKLER

BATI EDEBIYATININ TANZIMAT SONRASI TÜRK EDEBIYATINA ETKISI

Ana Sayfa » 11.SINIF » TÜRK EDEBİYATI » 11.SINIF TÜRK EDEBİYATI DERS NOTLARI » BATI EDEBIYATININ TANZIMAT SONRASI TÜRK EDEBIYATINA ETKISI
Sitemize 15 Nisan 2015 tarihinde eklenmiş ve 206 views kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BATI EDEBIYATININ TANZIMAT SONRASI TÜRK EDEBIYATINA ETKISI

XIX. yüzyılın başından itibaren Batı’ya yönelen OsmanlıTürk toplumunun modernleşmesinde yeni açılan okullar, kalemler, yayımlanan gazete ve dergiler ile tercüme faaliyetleri önemli role sahiptir. Batı’dan yapılan fikrî, felsefî ve edebî eserlerin çevirileri, Batı kültür ve edebiyatının daha yakından tanınmasını sağlamıştır. Bu gelişmeler, aynı zamanda Tanzimat Sonrası Türk Edebiyatı olarak isimlendirilen yeni bir edebiyatın temellerini oluştur.

Tanzimat Sonrası Türk Edebiyatının beslendiği ana kaynaklardan biri, Batı edebiyatı; özellikle Fransız edebiyatıdır. Zamanla ingiliz, Alman, italyan edebiyatlarıyla genişleyen bu çember, XX. yüzyılın ikinci yarısından sonra çok daha genişledi. Dolayısıyla şair ve yazarlarımız farklı seviyelerde Batı edebiyatı ve akımlarından etkilenmişlerdir.

Şinasi, Namık Kemal ve Ziya Paşa, XVII. yüzyıl Fransız klâsikleri, XVIII. yüzyıl Fransız filozoşarı ile romantiklerinden; Abdülhak Hâmid ve Recaizâde Mahmut Ekrem romantiklerden; Sami Paşazâde Sezâi, Recaizâde Mahmut Ekrem, Nâbizâde Nâzım, Serveti Fünun yazarları ve sonraki pek çok yazar realizm ve natüralizmden; Tevfik Fikret parnasizmden, Cenap sembolizmden, Ahmet Haşim sembolizm ve empresyonizmden, Yahya Kemal klâsikler, romantikler, parnasyenler, sembolistlerden, Nazım Hikmet fütüristlerden, Ercüment Behzat Lav dadaistlerden, Orhan Veli ve arkadaşları sürrealizmden, ikinci Yeniciler dadaizm, letrizm ve sürrealizmden, 1980 sonrası romancılarımız ise postmodernizmden etkilenmişlerdir.

Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

Önceki yazıyı okuyun:
EDEBİYATTA MİLLETLERARASI ETKİLEŞİMİN SEBEPLERİ

EDEBİYATTA MİLLETLERARASI ETKİLEŞİMİN SEBEPLERİ Edebiyat, öncelikle sanatkâra ait bireysel bir yaratmadır. ikinci adımda millîdir. Diğer güzel sanatlarla birlikte düşünüldüğünde edebiyat,...

Kapat