Cumhuriyet-Dönemi-Türk-Edebiyatının-özellikleri

 

1.      Cumhuriyet Döneminde memleket edebiyatı zevkiyle Batı'dan gelen anlatım biçimleri Türk edebiyatında başarılı bir şekilde kullanılmıştır.

2.      Cumhuriyet döneminde Anadolu coğrafyası, Anadolu insanının hayatı, zevkleri edebi eserlerde çok fazla işlenmiştir.

3.      Cumhuriyet döneminde birey ön plana çıktığı için, bireyi yakından ilgilendiren psikoloji ve psikiyatri bilimlerinden yararlanılmıştır.

4.      Cumhuriyet döneminde milleti oluşturan değerler farklı yönleriyle edebi eserlerde yer almıştır.

5.      Cumhuriyet döneminde batı düşüncesindeki gelişmelerden doğan yeni açılımlar eserlerde kendini göstermiştir.

6.      Sezgicilik, varoluşçuluk, gerçeküstücülük gibi batılı akımların etkisi vardır.

7.      Cumhuriyet döneminde önceki dönemlerin tersine İstanbul ve İstanbul hayatına değil; Anadolu'ya ve Anadolu hayatına yönelme söz konusudur.

8.      Cumhuriyet döneminde Şiirde hece kullanılmış, dil sadeleşmiş, konularda Anadolu işlenmiş, Anadolu ya yönelme başlamıştır. Çağdaşlaşma için neler yapılması gerektiğinden bahsedilmiş, konu olarak ve eserlerde Atatürk‘ün ilkeleri bir yol olarak görülmüştür. Atatürk ilke ve inkılâplarının halka benimsetilmesi amacıyla eserlere yansıdığı görülür.

Yorum Yap

Önceki yazıyı okuyun:
CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATININ OLUŞUMU

  Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar edebiyatımızı etkileyen sosyal, siyasi, Kültürel, ekonomik, coğrafi olaylar: Kılık kıyafet […]

Kapat
hacklink al hack forum crack forum php shell indir wordpress nulled themes bahisnow