Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının özellikleri

Ana Sayfa » 12.SINIF » TÜRK EDEBİYATI » 12.SINIF TÜRK EDEBİYATI DERS NOTLARI » Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının özellikleri
Sitemize 16 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiş ve 443 views kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Cumhuriyet-Dönemi-Türk-Edebiyatının-özellikleri

 

1.      Cumhuriyet Döneminde memleket edebiyatı zevkiyle Batı'dan gelen anlatım biçimleri Türk edebiyatında başarılı bir şekilde kullanılmıştır.

2.      Cumhuriyet döneminde Anadolu coğrafyası, Anadolu insanının hayatı, zevkleri edebi eserlerde çok fazla işlenmiştir.

3.      Cumhuriyet döneminde birey ön plana çıktığı için, bireyi yakından ilgilendiren psikoloji ve psikiyatri bilimlerinden yararlanılmıştır.

4.      Cumhuriyet döneminde milleti oluşturan değerler farklı yönleriyle edebi eserlerde yer almıştır.

5.      Cumhuriyet döneminde batı düşüncesindeki gelişmelerden doğan yeni açılımlar eserlerde kendini göstermiştir.

6.      Sezgicilik, varoluşçuluk, gerçeküstücülük gibi batılı akımların etkisi vardır.

7.      Cumhuriyet döneminde önceki dönemlerin tersine İstanbul ve İstanbul hayatına değil; Anadolu'ya ve Anadolu hayatına yönelme söz konusudur.

8.      Cumhuriyet döneminde Şiirde hece kullanılmış, dil sadeleşmiş, konularda Anadolu işlenmiş, Anadolu ya yönelme başlamıştır. Çağdaşlaşma için neler yapılması gerektiğinden bahsedilmiş, konu olarak ve eserlerde Atatürk‘ün ilkeleri bir yol olarak görülmüştür. Atatürk ilke ve inkılâplarının halka benimsetilmesi amacıyla eserlere yansıdığı görülür.

Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

Önceki yazıyı okuyun:
CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATININ OLUŞUMU

  Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar edebiyatımızı etkileyen sosyal, siyasi, Kültürel, ekonomik, coğrafi olaylar: Kılık kıyafet değişikliği Kadın erkek eşitliği Yeni...

Kapat