Çok eski zamanlarda Ozuna eyaletinde, Fuji-Yama'nın eteklerinde yoksul bir karı koca yaşarmış.

Gün boyu bambu kamışı keserler sonra onları kasabaya götürüp satarlarmış.

Yine böyle kamış kestikleri bir gün, kalınca bir bambuyu kesince bir de ne görsünler,kamışın içinde minnacık bir kız çocuğu yatmıyor mu? Kız dünya güzeli bir çocukmuş. Gülümseyince ortalık ışıl ışıl aydınlanırmış.

  Karı koca çok sevinmiş. Çünkü kendi çocukları yokmuş. Minik bebeği alıp evlerine götürmüşler, kendi bebekleri gibi büyütmüşler. Güzel kız büyüdükçe daha da güzelleşmiş. Yüzüne bakan bir daha gözlerini ondan alamazmış.

Dünya güzeli kızın haberi kısa sürede imparatora kadar gitmiş, imparator, adamlarını kızı getirmesi için göndermiş. İmparatorun adamları o gece yaşlı karı kocanın evinde gecelemişler. Hava kararmış, kandil ve mum da yanmıyormuş, ama tuhaf ve nereden geldiği belli olmayan bir ışık bütün evi aydınlatıyormuş.

Sonunda imparatorun adamları bu ışığı kızın saçtığını anlamışlar. Ertesi sabah kızı kendileriyle birlikte imparatora götürmek istemişler. Ama kız gelmemekte direnmiş. Bunun üzerine, muhafızlar saraya dönüp olup biteni anlatmış. İmparator da Fuji-Yama'nın eteklerindeki bu dünya güzelini görmek için yola koyulmuş.

Ama bu sırada başka bir şey daha olmuş: Dünya güzeli kız ağlayarak anne ve babasının karşısına çıkmış: "Sevgili anneciğim, sevgili babacığım. Bana kimsenin göstermediği sevgiyi, şefkati gösterdiniz. Sizin yanınızda mutluyum. Ama artık gitmem gerek. Benim evim Fuji-Yama'nın doruklarında. Yaşlı karı koca gitmemesi için kıza yalvarmış.

Ama o artık insanların arasında yaşayamayacağını söylerek gözden kaybolmuş. İmparator yaşlı karı kocanın yanında dünya güzeli kızı göremeyince Fuji-Yama'nın doruklarına çıkmış. Tam zirveye ulaştığında mağaradan ışıklar saçarak kendine doğru gelen kızı görmüş.

Kız şöyle demiş:
"Gerçekten bensiz olamayacağım düşünüyorsan benimle gel. Beni takip et ve benle kal", imparator severek takip etmiş kızı. ikisi de mağaranın derinliklerinde kaybolmuş. Onları bir daha gören olmamış.

Yorum Yap

Önceki yazıyı okuyun:
FARELİ KÖYÜN KAVALCISI

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde develer tellalken, pireler berberken, ben […]

Kapat
hacklink al hack forum crack forum php shell indir wordpress nulled themes