EDEBİYAT-GERÇEKLİK İLİŞKİSİ

Ana Sayfa » 9.SINIF » TÜRK EDEBİYATI » 9.SINIF TÜRK EDEBİYATI DERS NOTLARI » EDEBİYAT-GERÇEKLİK İLİŞKİSİ
Sitemize 16 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiş ve 390 views kişi tarafından ziyaret edilmiş.

EDEBİYAT-GERÇEKLİK-İLİŞKİSİ

Gerçek ve gerçeklik, somut ve nesnel  varlık anlamına gelmektedir. Bu kavramlar ayrıca dürüst, doğru, doğruluk, hakiki, mutlaka anlamlarını da taşır. Dış dünyadaki tüm nesnel varlıklar, koşullar ve durumlar gerçekliğin kapsamına girer. Edebiyat; dış dünyayı, insanı ve insana özgü özellikleri kurmaca yoluyla dile getirir. Edebi eserlerde anlatılanlar olduğu gibi yaşanmıştır, gerçekleşmiş değil, kurgulanmış olaylardır. Yani sanatçı dış dünyayı olduğu gibi değil, kendi süzgecinden geçirerek, değiştirerek, yorumlayarak anlatır. Bu,demek değil ki, sanatçı gerçeği, somutu ve nesneli anlatmaz. Sanat, gerçeğin yorumlanarak anlatılmasıdır.Yoksa gerçekliğin tamamen dışına çıkmak değildir. Zaten kurmaca konusunu gerçekten ve somuttan alır. Edebi eserde anlatılanlar günlük hayattan seçilenlerdir.

Edebi metin,yazıldığı dönemin ilmi,dini,felsefi,teknik ve sosyal alandaki verileri;her türlü siyasi,toplumsal tartışmaları kurmacanın dünyasında değerlendirir ve anlatır.

Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

Önceki yazıyı okuyun:
EDEBİ METİNLERİN OLUŞUMU VE ÖZELLİKLERİ

Yazılan her yazı, söylenen her söz edebi değer taşımaz. Bu bakımdan metinleri edebi metinler ve diğer metinler olmak üzere ikiye...

Kapat