HALİT ZİYA UŞAKLIGİL (1866-1945)

Halit Ziya Uşaklıgil, Servet-i Fünûn Döneminin en ünlü romancılarındandır. 1866 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul’da başladığı öğrenimini İzmir’de tamamladı. Fransızca öğrendi; Fransız klasiklerini okudu. İzmir’de “Nevruz” ve “Hizmet” gazetelerini çıkarttı. Osmanlı Bankasında ve Tekel İdaresinde çalıştı. Bir ara İstanbul Üniversitesinde, Batı edebiyatı okuttu. Hayatının son yıllarını anılarını yazarak ya da eskiden yazdığı eserlerinin dilini sadeleştirerek geçirdi. 1945 yılında İstanbul’da öldü.

Halit Ziya Uşaklıgil, edebiyatımızın ilk gerçekçi hikâye ve romancılarındandır. Kullandığı güçlü roman tekniği ve anlatımıyla başarılı eserler kaleme almıştır. Romanlarının konusunu, genelde aydın kesim insanının yaşamından almakla birlikte hikâyelerinin konusunu kırsal bölge insanından aldı.
 

Romanlarında ağır bir dil kullanmasına karşın hikâyelerinde kısmen yalın bir dil kullandı. Hikâyelerinde ele aldığı insanlar da kırsal bölge insanıdır. Olayları gerçekçi bir gözle inceledi. Betimlemelere ve ruhsal çözümlemelere geniş yer verdi.

Eserlerinden bazıları şunlardır: (hikâye) Bir Yazın Tarihi, Hepsinden Acı; (roman)

Nemide, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve fiürekası (Ferdi ve Ortakları), Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu (Yasak Aşk), Kırık Hayatlar; (hatıra) Kırk Yıl, Bir Acı Hikâye; (deneme, makale) Sanata Dair; (tiyatro) Kabus, Fürûzan.

Yorum Yap

Önceki yazıyı okuyun:
EDEBİYAT-I CEDİDE’NİN DOĞUŞU-Halit Ziya UŞAKLIGİL

EDEBİYAT-I CEDİDE'NİN DOĞUŞU Başka sanat, ilim ve fen, edebiyat zümreleri nasıl teşekkül eder, müesşis âza […]

Kapat
hacklink al hack forum crack forum php shell indir wordpress nulled themes bahisnow