DİĞER İÇERİKLER

HALİT ZİYA UŞAKLIGİL (1866-1945)

Ana Sayfa » 11.SINIF » TÜRK EDEBİYATI » 11.SINIF TÜRK EDEBİYATI DERS NOTLARI » HALİT ZİYA UŞAKLIGİL (1866-1945)
Sitemize 18 Nisan 2015 tarihinde eklenmiş ve 508 views kişi tarafından ziyaret edilmiş.

HALİT ZİYA UŞAKLIGİL (1866-1945)

Halit Ziya Uşaklıgil, Servet-i Fünûn Döneminin en ünlü romancılarındandır. 1866 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul’da başladığı öğrenimini İzmir’de tamamladı. Fransızca öğrendi; Fransız klasiklerini okudu. İzmir’de “Nevruz” ve “Hizmet” gazetelerini çıkarttı. Osmanlı Bankasında ve Tekel İdaresinde çalıştı. Bir ara İstanbul Üniversitesinde, Batı edebiyatı okuttu. Hayatının son yıllarını anılarını yazarak ya da eskiden yazdığı eserlerinin dilini sadeleştirerek geçirdi. 1945 yılında İstanbul’da öldü.

Halit Ziya Uşaklıgil, edebiyatımızın ilk gerçekçi hikâye ve romancılarındandır. Kullandığı güçlü roman tekniği ve anlatımıyla başarılı eserler kaleme almıştır. Romanlarının konusunu, genelde aydın kesim insanının yaşamından almakla birlikte hikâyelerinin konusunu kırsal bölge insanından aldı.
 

Romanlarında ağır bir dil kullanmasına karşın hikâyelerinde kısmen yalın bir dil kullandı. Hikâyelerinde ele aldığı insanlar da kırsal bölge insanıdır. Olayları gerçekçi bir gözle inceledi. Betimlemelere ve ruhsal çözümlemelere geniş yer verdi.

Eserlerinden bazıları şunlardır: (hikâye) Bir Yazın Tarihi, Hepsinden Acı; (roman)

Nemide, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve fiürekası (Ferdi ve Ortakları), Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu (Yasak Aşk), Kırık Hayatlar; (hatıra) Kırk Yıl, Bir Acı Hikâye; (deneme, makale) Sanata Dair; (tiyatro) Kabus, Fürûzan.

Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir