DİĞER İÇERİKLER

Halit Ziyâ Uşaklıgil’in Mai ve Siyah adlı Romanın Özellikleri

Ana Sayfa » 11.SINIF » TÜRK EDEBİYATI » 11.SINIF TÜRK EDEBİYATI DERS NOTLARI » Halit Ziyâ Uşaklıgil’in Mai ve Siyah adlı Romanın Özellikleri
Sitemize 08 Nisan 2015 tarihinde eklenmiş ve 465 views kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Halit Ziyâ ve Mai ve Siyah

Servet-i Fünûn romancılığı içinde Hikâye (1891), hem verdiği örneklerle hem de teorik yazıları ile romanın sınırlarını çizmeye, yeni bir roman anlayışı geliştirmeye çalışmıştır. Halit Ziya, 1891’de yayımlanan Hikâye adlı çalışması ile bilhassa romanın ne olduğunu tartışmaya açar. Bu eserinde bizdeki tahkiye geleneğinden de bahseder ve Tanzimât dönemindeki sanatçıların hikâye ve roman hakkındaki görüşlerini de eleştirir.

1. Zıtlıklar romanıdır.

2. İçe dönük görünen Servet-i Fünûn anlayışının sosyal meselelere kayıtsız kalmadığını gösteren eserlerin başında gelir.

3. Romanın başkarakteri Ahmet Cemil, Servet-i Fünûn aydın tipinin prototipidir.

4. Eserde Servet-i Fünûn döneminin pek çok meselesi ortaya konulmuş, tespit edilmiştir.

5. Batıdan alınan gazetecilik anlayışı batıyı tanımak için bir araç olarak kullanılmış, Ahmet Cemil aracılığıyla dönemin yazın hayatı, eğitim ve öğretim, yabancı dil meselesi, aile hayatı, güzel sanatlarda gelişmeler, sosyal hayatta değişmeler gibi sosyal hayatı yansıtan bir eserdir.

Paylaş
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir

Önceki yazıyı okuyun:
Servet-i Fünûn Romanı’nın Özellikleri

Servet-i Fünûn Romanı 1. Geleneksel tahkiye geleneğinde olay örgüsünün önemli olmasına rağmen Servet-i Fünûn romanında karakter çözümlemesi olan bir roman...

Kapat