Hüseyin Cahit Yalçın’ın Edebî Anlayışı

1. Ahmed Mithat tesirinde kalmıştır. Mizacı gereği, duygu ve hayalden çok mantık ve muhakemeye bağlıdır. Bu nedenle eserlerinde realizm ağır basar. Dil ve üslubundaki sadelik ve açıklık onun şüphesiz en büyük özelliğidir. Eserlerinde Arapça ve Farsça kelimeler az olduğu gibi, üslubu süslemek için özel bir çaba sarf ettiği de görülmez.

2. Nâdîde isimli eserinde, teknik bakımdan ve söyleyiş özellikleri yönüyle Ahmed Mithat tesirinde kaldığı görülmektedir; fakat Fransız romanlarını okumaya başladıktan sonra bu tesir yavaş yavaş kaybolur.

3. Hayâl İçinde adlı romanında, tecrübesiz bir gencin başından geçen romantik bir aşk macerası anlatılır. Romanda, gencin realiteden uzak duygu, düşünce ve hayal kırıklıkları, çok realist bir biçimde ve hareketli bir olay örgüsü ile verilmiştir. Vakası basit ve teknik bakımdan da zayıf olan bu eserinde, kahramanlar çok canlı bir şekilde çizilmiş; maddi ve manevî yaşayışın bütün özellikleri işlenmiştir.

4. Hayât-ı Muhayyel adlı eserinde, hürriyetsizlikten bunaldıkları sırada, hür diyarlara göç etmek için Servet-i Fünuncuların kendilerini kaptırdıkları tatlı hayaller anlatılır. Bütün hikâyelerinde, pek sağlam sayılmayacak bir tekniğe karşılık, kuvvetli bir anlatım gücü ve ölçülü bir realizm görülmektedir.

5. Son hikâye kitabı olan Niçin Aldatırlarmış’taki hikâyeler, 1908’den sonra çok yorucu ve mücadeleli geçen bir hayatın acılılıkları, ıstırapları ve hüsranları ile doludur. Yazar, bu hikâyelerinde hayatın katılığını çok daha açık olarak tespit etmiştir.

Yorum Yap

Önceki yazıyı okuyun:
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Romanları ve özellikleri

Hüseyin Rahmi’nin Romanları 1. Genel olarak realizmin etkisi altındadır. Hemen bütün eserleri birer gözlem ürünüdür. […]

Kapat
hacklink al hack forum crack forum php shell indir wordpress nulled themes bahisnow