ORHAN VELİ KANIK : 
Bu şairimizi sanırım tanımayan yoktur. İstanbul aşığı şair o güzel dizelerin sahibi. İlginç bir ölüm şekli var .36 Yaşında gencecik bir insanken Ankara da belediyenin açtığı çukura düşmüştür.Olaydan 4 gün sonra İstanbul a giden şair burada geçirdiği bu olaya bağlı beyin kanaması sonucu hayatını kaybetmiştir. Genç yaşına rağmen garip akımının kurucularından biridir.


NAMIK KEMAL 
Asıl adı Namık değil Mehmet Kemaldir. vatan şairi diye anılır.48yaşında sakız adasında sürgünde öldü. İlk ‘'hürriyet'' isimli gazeteyi çıkaran kişidir.


ABDÜLHAK HAMİT TARHAN 
Çok farklı bir hayat sürmüştür. Uzun yıllar yurt dışında elçilik yapmıştır. Bu zamanların birinde bir ülkeden dönüş de Beyrut ta eşi Fatma hanımı kaybetmiş ve orda ‘'makber' şiirini yazmıştır. Bu kadar acı şiirin sahibi daha sonra 3 kere daha evlenmiş evliliklerinin 2 sini yabancı bayanlarla yapmış. Bir evliliği de sadece 20 gün sürmüştür. 

ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR 
Babası da edebiyatçı olan şair adını babasının Abdülhak Hamit Tarhanı ve Şinasi yi sevmesinden dolayı 
iki ismi birleştirip vermiştir. Kendisi de babası ve ismini aldıkları gibi şair olmuştur.


AZİZ NESİN 
Bir asker olduğunu biliyor muydunuz? Ordudan Komutan rütbeli olduğu zamanda atılmıştır. Ayrıca yazarımız bir süre bakkallık yapmıştır. Mezarını adını taşıyan okulun bahçesinde belirsiz bir yere kazılmasını vasiyet etmiş öylede yapılmıştır.


CAHİT SITKI TARANCI 
Ölümden çok korktuğunu birçok kez söyleyen yazar. Otuz beş yaş şiirini yazdıktan 10 yıl sonra hastalanıp yurt dışında tedavi olurken ölmüştür. Otuz beş yaş şiiri ise bir yarışma şiiridir. Bir partinin düzenlediği şiir yarışmasında 1.lik ödülü almıştır.

 

Yorum Yap

Önceki yazıyı okuyun:
Edebiyatçıların İlginç Ölümleri

Euripides Yunan Oyun Yazarı- Makedonya kralı Archelaus’un çılgın köpekler tarafından parçalandı.    Francis Villon Fransız Şair - […]

Kapat
hacklink al hack forum crack forum php shell indir wordpress nulled themes bahisnow