Tevfik Fikret’in şiirlerinin biçim ve muhteva özellikleri

Servet-i Fünûn şiirinin biçim ve muhteva özellikleri büyük ölçüde Fikret’in eseridir.- Şiirlerindeki ahenk dolayısıyla, Fikret’in nazmı nesre yaklaştırdığı genel bir görüş halindedir; ancak bu hal onun zamanında kabul görmüştür.

– Fikret, mısralarında nesir cümlesinin öğelerini titizlikle korumuştur. Heyecan ve ahenk unsurlarını ilave etmeyi de bilmiştir.

– Mısraa kattığı canlılık ve hareket, kelime seçimi, kafiyelere verdiği önem bakımından edebiyatımızda az görülen bir yeteneğe sahiptir.

– Mecazlar yönünden Fikret, şiirimize yenilikler katmıştır. Bütün duygu ve düşüncelerini, birtakım timsaller ve mecazlarla anlatır. Ressam oluşu dolayısıyla, biçim ve renklerle ilgilidir. Bu yüzden tasvire büyük önem verir.

– Kullandığı isim ve sıfat tamlamaları bile küçük birer hayalin tasviri gibidir. Sıfat tamlamalarında eşya ve olaylara alışılmamış renk ve biçimler katar. “Ziyâ saçlı dilber” ya da “süt beyazı deniz” gibi…

– Hâşim’i andıran hayalleri vardır. Maddi şeyleri manevi yapan veya manevi şeyleri maddileştiren sıfat tamlamaları Fikret’te de sıkça görülür.

– Temalar bakımından Fikret’te hayal-hakikat zıtlığı önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca hüzün, keder, karamsarlık, acıma, aile sevgisi, millet, vatan ve insanlık düşünceleri Fikret’in şiirini arkadaşlarından ayırır.

– Hamid ve Ekrem’den sonra şiirin konularını genişleten bir üçüncü isim de Fikret’tir.

– Tabiat sevgisi ve şiirlerine bir dekor yapma eğilimi onda sıkça görülür; ancak ele aldığı tabiat, gözlemden ziyade hayale, bazen de tablolara dayanmaktadır. Tabiat, Fikret için bir teselli kucağıdır.

Yorum Yap

Önceki yazıyı okuyun:
Halit Ziyâ Uşaklıgil’in Mai ve Siyah adlı Romanın Özellikleri

Halit Ziyâ ve Mai ve Siyah Servet-i Fünûn romancılığı içinde Hikâye (1891), hem verdiği örneklerle […]

Kapat
hacklink al hack forum crack forum php shell indir wordpress nulled themes bahisnow