ÜSLUP HAKINDA BİR MÜLÂHAZA

 

 

Ç

ocukluğumda hayalime gösterdiği yeni bir cihan manzarasıyla, kâh beni gaşy-ı tahayyül içinde bırakan, kâh âsabıma sevkettiği raşelerin kuvvetiyle gözlerimi zevkten yaşartan bir şiir mecmuasını, geçen gün, senelerden sonra tekrar elime alınca, acı bir hayret içinde kaldım.

Kitabın muhteviyatı, solan kabdan ve sararan kâğıttan fazla, daha çok fazla eskimiş yıpranmıştı. Sanki gözle görülmez bir takım mânevî güveler, eserin ruhanî maddesini kemirip toza döndürmüştü. Şiirin çıkıntılarında göz alan eski aynalar sönmüş, aydınlıkların yandığı noktalarda, küçük, karanlık çukurlar peyda olmuştu. Ölüm, bilhassa kitabın eskiden en çok yeniliğini yapan kısımlarını vurmuştu. Sıfatlar, teşbihler, istiareler, -böcek koleksiyonlarında, toplu iğne ile tutturulan ölü kelebekler gibi- sahifelerin sathı üzerinde, renkli birer naaş halinde duruyordu. Meğer bunlar, edebî eserlerin bozulmağa ve çürümeğe en müsait ziynetleri imiş!

Daha dünkü şair, üslûbuna sürdüğü alacalı renklerle bir hafta içinde, soluk bir eski elbise zavallılığına düşerken, sıfatsız, teşbihsiz, istiaresiz Homeros, saf bir billûr ehramı gibi, hâlâ güneşin ışıklarını güneşe aksettirip duruyor.

 

 

Ahmet Haşim

 

Yorum Yap

Önceki yazıyı okuyun:
Kelimelerin Hayatı – Ahmet Haşim

KELİMELERİN HAYATI   Hiçbir şey lisan kadar bir ağaca müşabih değildir. Lisanlar -tıpkı ağaçlar gibi- […]

Kapat
hacklink al hack forum crack forum php shell indir wordpress nulled themes bahisnow